tipy

1. Nevybírejte podle nízké ceny

Autoškolu nikdy nevybírejte podle nejnižší ceny. Šetřit na autoškole, znamená šetřit vždy na kvalitě výcviku. Nedostatečným výcvikem poté ohrožujete nejen svůj život, ale i životy svých blízkých a ostatních řidičů. Levné autoškoly své žáky často šidí na délce výukových hodin, jejich počtu nebo kvalitě. Výcvik není intezivní, chybí dokonce teoretické hodiny. Často se nemusí jednat ani o konečné ceny a na zkoušky můžete čekat i několik měsíců. Ušetřené finance za levnou autoškolu se negativně projeví nejen ve výcviku, ale i ve vašem budoucím řízení. Za podezřele levnou cenu není možné dnes poskytnout výuku v potřebném rozsahu a kvalitě. Tato cena často ani nepokrývá náklady plnohodnotného výcviku. Pozor si dejte také na autoškoly ze slevových portálů. Jedná se nejen o slevy z ceny, ale také z kvality. Seriózní autoškoly slevové portály nevyužívají. Z kvality výcviku nikdy neslevují. Upřednostnění nízké ceny před kvalitou se bohužel každý rok projevuje v tragických statistikách dopravní nehodovosti mladých řidičů. Svůj díl viny si nesou samozřejmě také levné a nekvalitní autoškoly. Zamyslete se nad tím, že život máte opravdu jen jeden a za ušetřené peníze ho zpět nekoupíte. Kvalitní řidičský výcvik je investicí na celý život. Kvalitní výcvik jsou vteřiny navíc. Šetřit na autoškole se vám nemusí vyplatit. Ceny za kvalitní výcvik se dnes pohybují běžně kolem 20 000 Kč a více.

2. Zjistěte si délku a rozsah kurzu

Neváhejte se zeptat v autoškole na délku výcviku i počet hodin kurzu. Ověřte si dané parametry kurzu na webových stránkách autoškoly. Pokud to nemá autoškola nikde uvedeno, zbystřete! Rozsah výcviku je pevně dán ze zákona pro jednotlivé řidičské skupiny. Běžná doba potřebná k výuce řízení automobilu je 2-3 měsíce. Součástí výuky musí být vždy nejen praktické jízdy (28 hod), ale také hodiny teorie v předepsaném rozsahu (10 hod). Jedna vyučovací hodina trvá min. 45 minut. Absolvovat můžete vždy nejvýše 2 praktické hodiny denně a 1x za celý kurz 4 hodiny vcelku. Absolvované hodiny jízdy vždy potvrzujete podpisem do výkazu jízd a učitel vám je zapíše do vaší průkazky žáka, kterou máte po celou dobu kurzu u sebe. Vždy mluvíme o hodině jako vyučovací, tedy 45 min, podle zákona.

3. Profesionální instruktoři s bohatou praxí

Navštivte autoškolu, poznejte vašeho instruktora a neváhejte se zeptat na praxi a počet jeho absolventů. A pokud vám nesedne instruktor na první pohled? Nenechte se zmást, často i ti na pohled nejpřísnější učitelé nás v životě nejvíce naučili! Dobří instruktoři dodržují vždy sjednané termíny výcviku, jejich jednání je slušné a profesionální. Mají upřímný zájem a snahu naučit vás maximum možného. U větších autoškol však můžete narazit na střídání instruktorů, které je často nevhodné a zbytečně stresující. Doporučujeme vždy trvat na absolvování výuky pouze s jediným instruktorem, který vás blíže pozná, sleduje váš pokrok a dbá na svých prioritách.

4. Moderní a udržovaný vozový park

Výcvikové vozy by neměli být příliš zastaralé, tak aby zkušenosti nabité ve výcviku bylo možné snadno přenést na ostatní současná vozidla. Výcviková auta by měla mít řádné označení, musí splňovat technické požadavky a být schválena pro výcvik v autoškole. Měla by být dlouhodobě udržována v čistotě a v dobrém technickém stavu. Vozidla by měla být vždy vybavena moderními bezpečnostními systémy (např. ABS) včetně zdvojených pedálů na místě instruktora. Výcvikové vozy jsou vizitkou každé autoškoly!

5. Kancelář, učebny a příjemný personál

Každá seriozní autoškola disponuje kanceláří pro vyřízení organizačních záležitostí i schválenou učebnou pro výuku teorie. Mezi vybavení dobré autoškoly patří typicky audiovizuální technika, počítače, pomůcky i výcvikový trenažér. Důležitá je také ochota, zájem a vystupování personálu s kterým budete právě často v kontaktu. Ověřte si také zda autoškola má pravidelné úřední hodiny pro konzultace a snadné objednání vašich jízd. Seriózní autoškola vám umožní také autoškolu na splátky a má uveřejněný platný ceník s konečnými cenami.

6. Vhodné umístění autoškoly

Na umístění autoškoly také záleží. Obecně platí, čím více se v autoškole naučíte, tím méně vás toho v provozu překvapí. Neváhejte si vybrat autoškolu blízko rušného provozu, tím spíše se do svízelných situací dostanete pod dohledem instruktora, který vás naučí, jak se správně zachovat. Po absolvovaní výcviku na to budete již sami. Neváhejte za kvalitní autoškolou třeba i dojíždět. Těch pár minut navíc dojíždění za kvalitní autoškolou, se vám zajisté vyplatí!

7. Doporučení od kamarádů a blízkých

Nechte si doporučit kvalitní autoškolu dle zkušeností vašich kamarádů nebo blízkých. Blízkost autoškoly nebo nízká cena nejsou zdaleka tak důležité, jako samotná kvalita výuky! Využijte možností internetu, dohledejte si snadno zkušenosti ostatních zákazníků. Porovnejte si nabídku autoškol. Nepotřebujete autoškolu, kde získáte snadno papíry, věřte nám, to vám v hraničních situací opravdu nepomůže. Potřebujete autoškolu, která vás naučí se do takových situací vůbec nedostávat!

8. Navštivte autoškolu osobně!

Vřele doporučujeme vždy osobně zajít nezávazně do vámi vybrané autoškoly. Každá autoškola je za návštěvníky ráda! Podívejte se tak jaké má autoškola zázemí, jak vypadají učebny, kde budete trávit teoretické hodiny a odkud budou začínat vaše praktické jízdy. Nezávazně se zeptejte na průběh, cenu a podmínky výcviku. Na vše, co vás k autoškole zajímá a čeho se třeba obáváte. Poznáte tak nejen přístup a ochotu personálu, ale jednoduše si hned ověříte i výše uvedená doporučení! Věnujte chvíli času návštěvě vybraných autoškol a předejděte tak možným problémům v budoucnu!

 

 

 

zpět 

 

 

 

Přihlášení