Řidičák na automat

Řidičák na automat - ano či ne?

Řidičák na automat - ano či ne?

Jako instruktor ve výuce řidičů všech skupin s dlouholetou praxí trvající již 35 let, od motocyklů až po autobusy, Vám přináším pár informací či rad, pokud si položíte otázku uvedenou v záhlaví: Řidičák na automat - ano či ne?

U velké skupiny lidí u nás se zatím stále projevují jakési předsudky, že to "není ono", že je takový řidič neúplný a pod. Jsou to však nesmysly.

V mnoha státech na světě jsou vozidla s automatickou převodovkou naprosto běžná a např. v USA nebo Kanadě již prakticky nepotkáte vozidlo s klasickou manuální převodovkou. V Evropě to začíná být podobné a v posledních letech roste i u nás zájem o vozy s automatickou převodovkou. Jedná se o zcela jasný trend. Všechny kamiony, které dnes potkáváte, nemají manuální převodovky a totéž platí o autobusech. A jsou snad tito řidiči nějací méněcenní? Jistě ne.

Jaké jsou tedy výhody při řízení tohoto auta? Jsou a velké, o tom není sporu. Staráte se totiž jen o ovládání pedálu brzdy nebo plynu pravou nohou a levou vůbec nepotřebujete. A učit se řídit s takovým vozidlem, zejména v městském provozu, je opravdu jednoduché a o to více pozornosti můžete věnovat pečlivému vnímání a vyhodnocování dopravní situace.

Má však také skutečnost, že je někdo držitelem ŘP sk. B s kódovým omezením 78, tedy vozidla s automatickou převodovkou, nějaké nevýhody? Ano, takový držitel ŘP smí řídit jen vozidla právě s automatem a pokud byste usedli za volant auta s manuální převodovkou, budou na vás dopravní policisté nahlížet, jako na člověka bez řidičáku!   

                         

Ale co tedy mám dělat, když chci řidičské oprávnění na skupinu B teprve získat a nejsem si jist?

Ale co tedy mám dělat, když chci řidičské oprávnění na skupinu B teprve získat a nejsem si jist?

Je to velmi individuální. Učební osnovy platné pro všechny autoškoly jsou stanoveny Zákonem o odborné způsobilosti k řízení č. 247/2000 Sb. a z něj plyne, že každý žadatel musí ve výcviku na sk. B absolvovat nejméně (!) 28 vyučovacích hodin (45 min) v řízení. Ovšem podle našich zkušeností s ohledem na stále stoupající hustotu provozu, nervozitu i nekázeň ostatních řidičů, je pro zhruba 30 % žadatelů tento počet nedostatečný. A pak přicházejí slzy v autě, nervy a nutnost přikupování dalších hodin, další platby autoškole i Městskému úřadu za opravné zkoušky a peníze (kromě nervů) jen tečou a tečou......

Z této skupiny žadatelů pak pro zhruba třetinu (tedy cca 10% ze všech) je možná řidičák na automat jediné řešení. Významným faktorem je pak zejména věk. Čím vyšší, tím menší šance zvládnout manuál. Zkušený instruktor v autoškole to pozná hned na začátku. Je třeba říci, že výcvik v autoškole s takovým autem každého baví a je to hračka. Můžete se plně věnovat dopravní situaci a sledování dopravních značek, protože nemyslíte na to, co a jak šlapat kterou nohou, kde je záběr spojky, co s řadící pákou nebo případně nervovat se s rozjezdem do kopce. V automatu pustíte brzdu a auto se samo plynule rozjede.

No a pak si po roce ježdění, kdy se vyjezdíte a získáte již potřebné zkušenosti, zaplatíte v autoškole třeba 3 nebo 4 hodiny jízdy s manuálem a podrobíte se jen tzv. doplňkové zkoušce z řízení (bez testu). A tím si řidičák zcela "otevřete" i na manuál. Ovšem stejně si myslím, že nakonec u toho automatu zůstanete a nedáte na něj dopustit. Pokud tedy odhadnete reálně své schopnosti a autoškolu absolvujete na automatu, chybu určitě neuděláte!

 

Je na trhu dostatečná nabídka takových aut? Je a velká.....

Je na trhu dostatečná nabídka takových aut? Je a velká.....

Častá otázka mnoha lidí pak je, zda si běžně takové auto koupí. Ano, naprosto bez problému. Tak např. největší český server s nabídkou ojetých i nových vozidel www.sauto.cz aktuálně k 19.7.2024 nabízí 2584 vozidel s automatickou převodovkou v cenové hladině do 200 tis. Kč. Nabídka takových vozidel se v poslední době razantně rozšiřuje a např. ŠKODA AUTO a.s. už některé modely vyrábí jen (!) s automatickou převodovkou. Tak se toho nebojte.

Zde si můžete vybrat 😉

https://www.sauto.cz/inzerce/osobni/?cena-do=200000&prevodovka=automaticka&strana=2

 

Přeji Vám všem dobré rozhodnutí

Jan Bittner st.

 

zpět

Přihlášení