jak zvládnou zkoušku

Jak probíhají závěrečné jízdy

Závěrečné zkoušky probíhají pro žáky autoškol z Litvínova od budovy, ve které sídlí zkušební komisaři v Ukrajinské ulici (za plaveckým bazénem). Zde začínají také vaše závěrečné jízdy, které obvykle směřují zpět. Jízda obvykle trvá cca 30 min. Na místě spolujezdce s vámi pojede váš instruktor, za ním vpravo vzadu sedí zkušební komisař. Zkušební komisař vám poskytne základní instrukce a bude určovat trasu vaší jízdy pokyny. Nenechte na sebe dopadnout tíhu okamžiku a prodejte vše, co jste se při výcviku naučili. Zapamatujte si, komisař má vždy pravdu, nehádejte se. Pokud by vám snad bylo křivděno, instruktor se vás zastane. Buďte sebekritičtí, případné výhrady přijměte a poučte se z nich. Mějte pokoru a respekt.

Než se rozjedete

Upravte si správnou polohu sedadla, abyste měli dobrý výhled a mohli bezpečně ovládat vozidlo. Zkontrolujte si zrcátka. Připoutejte se vždy bezpečnostním pásem a po nastartování zapněte světla. Nezapomeňte na ruční brzdu, pokud je zatažena. Vyčkejte vždy na zahájení jízdy komisařem.

Vyjíždíme z parkoviště

Často se budete rozjíždět při závěrečné jízdě z parkoviště nebo od chodníku na ulici. Nezapomeňte se tak řádně rozhlédnout do zrcátek a při výjezdu použít správně směrovky, aby ostatním řidičům váš záměr byl zcela jasný a vaše jízda neskončila ještě dříve, než začala.

Používání zrcátek

Používejte aktivně zrcátka po celou dobu jízdy. Rozhlížejte se. Zrcátka nejsou v autě pro parádu, ale aby zvýšila vaši bezpečnost. Zrcátka vám dodávají přehled o situaci za vámi nebo vedle vás. Nefixujte se pohledem vpřed, ale kmitejte očima.

Povolená rychlost

Vždy a tím spíše při zkoušce dodržujte rychlostní limity. Obvykle se jedná o rychlost 40-50 km/h ve městě. U kruhových objezdů zpomalte až na 20 km/h nebo zastavte, pokud to vyžaduje dopravní situace. Podobně také v úzkých uličkách. Nesmíte jet příliš rychle, ani pomalu. Využívejte pohybové energie vozu a nestůjte stále na plynu.

Zastavujeme vozidlo

Zastavte a pouštějte chodce na přechodu. Žlutou na semaforech neprojíždějte. Pokud autobus MHD vyjíždí ze zastávky, musíte mu vždy dát přednost, resp. mu umožnit vyjetí ze zastávky nebo zastávkového pruhu. Na STOPce vždy musíte zastavit ve výhledu a kola uvést do klidu, nehledě na ostatní auta před vámi.

Odbočujeme

Změnu směru jízdy včas signalizujte směrovkami. Do odbočovacích pruhů se řaďte včas a aktivně používejte zrcátka. Zvýšený pozor si dejte na plné čáry, které nesmíte při zkoušce přejet. Zvýšený pozor věnujte také pokud budete vaši jízdu zahajovat z řady stojících vozidel. Nezapomeňte na směrovky i řádné rozhlédnutí.

Zakončení jízdy

V závěru jízdy obvykle budete parkovat. V provozu u chodníku parkujte vždy tzv. pozadu a nikdy nenajíždějte na obrubník nebo chodník. Po skončení jízdy vyřaďte nebo dejte jedničku, zatáhněte ruční brzdu a vypněte motor. Můžete se v klidu opět nadechnout :)

Udělali jste závěrečnou jízdu?

Gratulujeme! Cílem závěrečné jízdy je prověřit, že jste schopni samostatného řešení dopravních situací a vůz máte v různých dopravních situacích pod kontrolou. Důležitý je proto celkový dojem z vaší jízdy a její bezpečnost! Nesmíte udělat dopravní přestupek. Tzv. "chcípnutí" motoru obvykle není považováno za závažnou chybu, proto nepanikařte a v klidu se opět rozjeďte.

Pokud se nepovede napoprvé...

Nezoufejte. Závěrečné jízdy můžete opakovat dvakrát. Dokupte si prostě další jízdy v autoškole a zaměřte se s instruktorem na chyby, které vás stály úspěch při zkoušce. Pokud však neuspějete i na podruhé, může být na vině nízká kvalita vašeho výcviku a nejvyšší čas zvážit přechod do jiné autoškoly s posledním pokusem. Protože pokud neuspějete ani potřetí, čeká vás prakticky celá autoškola znovu (bez teorie). A proto je o to víc nutné dobře vybrat autoškolu už na začátku. Obvykle platí, že levná autoškola není dobrá autoškola. Matematicky to prostě nevychází.

Držíme palce a přejeme pevné nervy!

Závěrečné zkoušky prověří vaše nervy, znalosti a zkušenosti za volantem. Řidiče z vás ale udělá až dlouhodobá praxe. Mějte proto na paměti vždy základy bezpečné jízdy, které jste se naučili v autoškole. Snažte se vždy řídit defenzivně a zodpovědně. Držíme vám palce a přejeme pevné nervy u vašich závěrečných zkoušek i na budoucích cestách!

 

zpět

 

Přihlášení